Hitta jobb

Spela in en videohälsning som guidar kandidaterna

Kandidater kan bli mer benägna att söka ett jobb om de får bra information och en känsla för hur rekryteringsprocessen går till. Ett sätt att ge detta är att spela in en videohälsning från någon av er som rekryterar. Hälsningen kan sedan finnas med på er jobbannons.

Nere i vänster hörn ser ni en fiktiv video för inspiration. Scrolla ner och läs mer om hur ni steg för steg enkelt kan fixa en video.

Har ni frågor? Kontakta oss, vi hjälper er gärna att få till ett bra material.

Så gör du steg för steg

1. Bestäm vad ni vill säga i videon
Vill ni ha inspiration så klicka här.

2. Spela in
Ni spelar enkelt in med mobilkamera i stående format. Försök håll filmerna korta, max ca 1 minut, för att bibehålla kandidaternas intresse. Klicka här för tips på hur du ni får till en snygg video. 

3. Ladda upp videon
Det är viktigt att personen som syns i filmen är den som laddar upp den så att den samtidigt kan godkänna villkoren för hur filmen får användas.

Har ni spelat in flera filmer så behöver stegen nedan göras separat för varje film. Ni laddar alltså upp en i taget.

  • Tryck på denna knapp

Ladda upp video

  • I fältet ”Custom title" skriv "Din organisation + Rekryterare" (t.ex. Mariestad Rekryterare).
  • Tryck på rutan ”Select video” och välj din sparade video.
  • Fyll i uppgifter om dig själv i fälten ”Name, Titel, Email”
  • Kryssa i rutan för att godkänna villkoren
  • Tryck på ”Submit video”

Inspiration vad ni kan säga i videon

Fokusera på att välkomna och ge information om hur man ansöker och hur rekryteringsprocessen ser ut för att få jobbet. Vår rekommendation är att ni spelar in två separata videor då kortare klipp håller intresset uppe längre. Se exempelfilmer här nedan. Filmerna är fiktiva och Mariestad tas bara som exempel, det är Anna som jobbar i teamet på Go Care som pratar.

8 tips för att göra en snygg video

  1. Filma med stående format.
  2. Kontrollera ljudet och ljuset, testfilma och kika på hur det blir! 🎬 😎
  3. Har du en kollega som kan filma kan det vara smidigt.
  4. Träna gärna innan på vad du ska säga.
  5. Försök håll filmerna korta, max ca 1 minut, för att bibehålla kandidaternas intresse.
  6. Tänk på vem du pratar med, det underlättar vilket tilltal du ska ha. 😊
  7. Inspireras av videohälsningarna här ovan.
  8. Hur ser det ut på platsen där ni filmar? Ser det trevligt ut, och är det tillräckligt ljust?